PARTNERSKÁ VÝZVA

4 způsoby, jak znovu rozproudit romantiku v dlouhodobém vztahu

Zamilovanost je úžasná. Nasadí vám růžové brýle, cítíte euforii a doslova se svého protějšku nemůžete nabažit. Pak ale přijde fáze vystřízlivění a vy poprvé opravdu zjistíte, s kým máte tu čest. Pokud ji překonáte, většina vědců se shoduje na tom, že máte na pár dalších let o pohodu postaráno. Z pár let se stane desetiletí a přijde nová zkouška. Ta se týká toho, jestli se svým partnerem zvládnete rozdmýchat uhasínající oheň a dát mu nový, zářivý kabátek.

Odmalička vyrůstáme v tom, že chceme-li v něčem uspět, musíme pro to něco udělat. Platí to tak u dobrých známek ve škole, delších nočních vycházet v dospívání či lepšího pracovního místa. Bohužel u vztahů na to občas zapomínáme.

Ve chvíli, kdy se nám ve vztahu zaběhne stereotyp, společné bydlení a běžné denní starosti, jakoby se z partnera stal po čase jen další kus domácího vybavení. Ruku v ruce s tím jde vyhasínající společný čas, ztráta romantiky a věty typu „máme spolu děti, tak se přece nerozvedeme“. Pokud něco podobného aktuálně prožíváte, ještě není všem dnům konec.

Toto jsou 4 způsoby, jak oživit vyhaslý vztah


Začněte znovu randit. Pravidelně a bez výmluv!

Pamatujete si ještě na dobu, kdy jste se pro svou milovanou polovičku hezky „vyfikla“ a nemohla se dočkat chvíle, kdy vám napíše, že na vás čeká před domem? Nic vám nebrání k tomu, abyste si i v dlouhodobém vztahu užili chvíle blízkosti a spojení.

Určete si den v týdnu a vyrazte na společnou večeři, kupte lístky do kina/divadla, naplánujte piknik nebo se jděte projít do parku na zmrzlinu.

Cokoli, co uděláte proto, abyste vykročili ze svého stereotypu, vám bude k užitku. Svého partnera opět uvidíte jinak, než jen v teplákách na gauči a možná si zase vzpomenete, proč jste se do něj kdysi tolik zamilovala.

Párové hry pro rozproudění vyhaslé jiskry

Občas ani člověk neví a najednou zjistí, že je ve vztahu, který už není takový, jaký si jej pamatoval. Místo nadšeného vítání stěží slyšíte přivítání, večer vedle sebe sedíte s puštěnou televizí a i tak pravidelně kontrolujete dění na internetu a v noci jdete spát každý na svou polovinu s letmou pusou na dobrou noc.

Z barevného vztahu plného života se stal černobílý stereotyp.

Přesně pro takové chvíle vznikají speciální hry pro páry, které fantastickým způsobem vytvářejí menší i větší výzvy se záměrem pobavit, překvapit a nabudit vztah energií. Máte-li rádi klasické fyzické hry, vsaďte na deskovky typu Hry pro partnery či Smysluplné rozhovory pro páry.

Patříte-li však k těm, co pro svůj denní program ani pomalu neví, kde jim hlava stojí, tutovka jsou úkoly pro páry, které vám budou chodit každý den jako SMS. S takovou partnerskou výzvou už nebudete mít čas na výmluvy, že je venku škaredě, nemáte uklizeno nebo jste příliš unavení. A to je na tom to skvělé. Překonáte sami sebe, uděláte něco pro vztah a po pár dnech zjistíte, že s partnerem netrpělivě vyčkáváte na nově příchozí zprávu. Dříve zastavená energie života začne opět hýřit a spolu s ní přijde i nová vlna fyzické přitažlivosti. Objednejte si rozesílku SMS úkolů

Společný čas, ale i chvíle pro sebe!

Ona miluje hory, on raději barví figurky. Ona má ráda fitko a on spíš sedí doma a hraje videohry. Odlišené zájmy jsou v partnerství naprosto běžné a není třeba se za to stydět. I tak byste ale měli mít s partnerem něco, co vás baví dohromady.

Trik je v tom věnovat čas komunikaci.

Milujete detektivky, ale váš partner je spíš na deskové hry? Zkuste navštívit únikovou místnost s detektivní zápletkou. Baví vás vycházky do přírody a vaši polovičku focení? Naplánujte foto výlet. V každém ohledu se snažte naslouchat tomu druhému a hledejte způsob, jak vaše společné zájmy spojit dohromady.

Nebojte, nikdo netvrdí, že se musíte vzdát všech svých individuálních zájmů pro dobro vztahu. V každém partnerství by měly existovat chvíle, které budete trávit odděleně, kdy si uděláte čas na sebe a své myšlenky.

Naplánujte si zkrášlující den, vypařte se do přírody nebo jděte ven s kamarádkou. Čtěte své oblíbené knihy v kavárně, navštivte dlouho odkládaný rozvojový kurz a dělejte vše proto, abyste se cítili psychicky silní. Pracujte na svých slabých stránkách a na tom, abyste byli sami se sebou spokojení. Ne nadarmo se totiž říká, že to, jak se chováme sami k sobě, ovlivňuje to, jak se chováme k našim partnerům.

Zkoušejte spolu nové věci

Výše uvedený tip můžete posunout ještě o krok dál. Určitě už tušíte, že základem úspěšného dlouhodobého vztahu je neustálá snaha vyhnout se extrémnímu stereotypu. A víte, co se k tomu účelu perfektně hodí? Zkoušet nové věci!

Objednejte sebe a partnera na kurz vaření/tance, ochutnávku vína či degustaci čtyř chodového menu. Snažte se během roku vycestovat do zahraničí nebo prozkoumejte zapadlé kouty České republiky. Pusťte se jednoduše do něčeho, co jste nikdy dřív nedělali.

Nové zážitky můžete volně přenést i do postele. Zkuste mluvit o vašich tajných fantaziích, experimentujte v polohách, oživte sexuální život pomocí erotických pomůcek nebo se oddejte sexu na veřejnosti (v místnosti plné zrcadel či virtuální realitě).

Nové společné zážitky ve vás probudí vzrušení, nervozitu a zvědavost. Což jsou shodou okolností emoce, které člověk zažívá, když je na začátku vztahu zamilovaný. A kdo by se i po více než deseti letech vztahu nechtěl začít znovu červenat a cítit vzrušení z fyzické blízkosti?